Ben senin hayatının da bin bir masaldan oluştuğuna inanıyorum... Kendi yolumdan biliyorum...

Dört beş yaşlarımda, salıncaktaki kardeşime hikayeler uydururdum. Fantastik, görülebilendense hislerimle bağlandığım şeylere yakındım. Kimsenin inanmadığı, kanıt aradığı pek çok şey, mesela melekler benim için hayatın gerçek rehberleriydiler.

 

Anlatmak, harfleri öğrendiğim andan itibaren yazmanın büyüsüyle somutluk kazandı, hikayelerimi yazarken daha sonra okuduğumda katettiğim yolu da izleyebiliyordum...

 

Adana'da doğmuş ılıman iklim kızı için puslu bir dünyam vardı.

 

Lise yıllarımda her sabah, okul yolunda bir gün üzerinde birinin oturduğunu görmek için umutla beklediğim sandalye, ilk kahramanlarımdandır. Apartmanların arasında tek başına ve daima gölgede bahçeli bir ev düşünün... Üst kata çıkan merdiven boşluğundaki sandalyenin hüznünü bugün de anlatsam aynı şeyi anlardınız... Yani kahramanların illa nefes alan canlı varlıklar olması gerekmez. Hele ki masal dünyasında herşey her an konuşup sizi bambaşka bir dünyaya davet edebilir!

 

Samet dedem, ebe annem, yaz ninem, turunç ağaçlı sokaklarıyla ilk kendimlik kentim; Adana, aşkı kovaladığım ergenliğim...

Yollarda Livanelli şarkıları, türküler, U2 baladları söylediğim uzun araba seyahatleri...

Hepsinin peşi sıra yolların daima kesiştiği; İstanbul!

Aşka yakalandığım İstanbul... Martılar, vapurun peşinde köpük, arnavutkaldırımları ve hikayelere yaşamak...

 

 

Yazdıklarım, çizdiklerim, söylediğim şarkılar hep aynı şeye hizmet ediyormuş aslında; anlamak için anlatmaya...

Artık eminim bu yola biz buluşacağız diye girdim, buluşacağız ve insanın en büyük ızdırabı iletişimsizliği çözeceğiz.

İletişim için illa konuşmak da gerekmiyor! Susabiliriz... Dinlediğimizdeyse eninde sonunda anlatan oluruz... Ben anlatırken seni anlattığımı hissedebilirsin! Ben o gün senin için anlatmış olabilirim. Peki sen masallarımdaki oyunlara katılıp anlatmayı ister misin?

 

O güne kadar derdimiz var demeyelim, meselemiz bir diyelim mi?

 

 

Arbil Yuca

Masal yazarı - Performans sanatçısı